Sæsonplanen for 2024 er landet

Sæsonplanen for 2024 er landet

Efter flere måneders arbejde kan DH Sport nu præsentere Sæsonplan 2024. Og det er en tilfreds sportschef René Jensen, der som ansvarlig kan se tilbage på en god proces.

Af Claus Bossow

- Det har været en længere, men også en god proces hele vejen, og selvom vi naturligvis skal afpasse de fleste af vores løbsdage ind i den nordiske spilkalender, så har vi da også haft mulighed for selv at sætte nogle aftryk, indleder René Jensen præsentationen af Sæsonplan 2024.

Med i alt 233 planlagte løbsdage i det kommende år stillet op mod 237 i år ligner sæsonplanen på kvantiteten meget 2023-udgaven. I samme boldgade er forventningerne til antallet af løb også et niveau ikke langt fra dette års udgave, men vi er endnu ikke nede i detaljerne på de ting. Vi har ikke fået præsenteret det endelige præmiebudget, og i forlængelse af aftalen med Kulturministeriet skal vi også finde niveauet for amatør- og breddedage.

- Der er dog ingen tvivl om, at vi til næste år vil afvikle flere breddedage, og med et forventet præmiebudget meget tæt på 2023, så ser vi frem til den sidste detailplanlægning, forklarer René Jensen.

- Vi har i planlægningen haft fokus på såvel de aktive som på banernes muligheder for udvikling af det kommercielle, og det håber jeg, at man kan se i det færdige produkt. Vi kommer bl.a. til at lave nogle testdage i efteråret, hvor vi på udvalgte hverdage rykker starttidspunktet fra 17.00 til 18.30. Og så evaluerer på erfaringerne derefter.  

Rene Jensen_cropped

De mere konkrete nedslag

Bevæger vi os lidt mere konkret ind i sæsonplanen, kan René Jensen tage os gennem nogle overskrifter for hver enkelt bane.

- Hvis vi starter med Bornholm, så skærer vi en enkelt løbsdag fra i 2024, og det er efter ønske fra banen, der som bekendt står foran en større baneomlægning fra efteråret næste år. Til gengæld vil vi hele tre gange til Super Tirsdag med V65-spil på den lille bane. Og dertil kommer en flytning af Bornholmsmesterskabet fra en søndag til lørdag d. 17. august.

- Lunden mister også en enkelt løbsdag, men får så efter eget ønske en del flere søndagsløb – faktisk hele 17. Ellers ligner sæsonplanen på hovedstadsbanen i store træk årets udgave.

- Nykøbing Falster kan også imødese én løbsdag færre til næste år. Det handler om, at vi naturligvis kigger på, hvor hestematerialet er placeret. Banen tildeles så i stedet to Super Tirsdage med V65-spil, og så kommer banen til at afvikle flere weekendløb end i år og bl.a. for at kunne trække lidt flere turister til banen i sommerperioden.

- Fyens Væddeløbsbane har gennem flere år haft et fint fredagskoncept i forhold til sponsornetværk og det kommercielle, og det har vi kunnet understøtte. Til gængæld giver banen efter eget ønske køb på nogle Super Tirsdage. Det skal også nævnes, at vi på det sportslige laver en bytter mellem DM for Hopper og Sprintermesteren, så sidstnævnte kommer til at ligge først – til næste år d. 31. maj.

- Skive og Aalborg kan vi tage under ét. Det er her, at de fleste heste er tilknyttet, og de har også samlet 73 løbsdage. Aalborg topper med 40 løbsdage, hvilket er en enkelt færre end i år. Skive får efter ønske tildelt flere mandage i 2024, og som gennem årtier har været den foretrukne dag. Aalborg får flere weekendløb, og så er det netop i Skive og Aalborg, at vi tester det nye starttidspunkt til efteråret. Det skal også nævnes, at V75 Winter Burst til næste år lander i Aalborg d. 29. december.

Mulighed for fest og farver

Længere oppe blev Bornholm nævnt i forbindelse med muligheden for after party efter mesterskabsdagen. Samme muligheder er jf. 2024-planen givet Klampenborg og Jydsk Væddeløbsbane. René Jensen uddyber.

- Klampenborg havde som bekendt stor succes med deres store fest som afslutning på en flot derbydag i år, og den mulighed får galopbanen også til næste år. Samtidig er Dansk Oaks rykket til lørdag d. 31. august, så der er to flotte løbsdage i vente i den sidste sommermåned.

- Og så slutter vi med Jydsk Væddeløbsbane, hvor 2024 er et ganske særligt år. Aarhus-banen fylder som bekendt 100 år til sommer, og det markeres med trippel-væddeløb den sidste weekend i juni. Hoppernes 4-Årings Grand Prix fredag, Jydst Derby for galopperne lørdag og så det åbne Grand Prix søndag. Her vil der tilmed være et ekstraordinært Grand Slam V75-spil på dagen, og derved får Dansk Hestevæddeløb flere V75-omgange end hidtil.

- Inden da er JVB tildelt tre lunchdage i første kvartal, mens det nye lysanlæg er under etablering. Det giver lidt færre af de populære fredage, men til gengæld er der så mulighed for et attraktivt after party d. 30. december, hvor banen er alene i den nordiske spilkalender.

- Samlet set er det vores klare opfattelse, at der er lavet en spændende ramme for sæsonen 2024, og nu bliver der så DH Sports opgave at fylde den ud til glæde for den samlede sport, slutter René Jensen.

Nyttige link

Du finder Sæsonplan 2024 ved at trykke her.

Fordelt på hver enkelt bane kan du finde oversigten her.

Og vil du høre sportschef René Jensen kommentere den ny sæsonplan for Bet25 Live, skal du trykke her. 

Se flere nyheder