Weekenden starter i Skive

Hvis man er til gode øl eller glimrende trav, så er Skive Travbane et godt bud på, hvor man kan starte sin weekend.

Biocirc Trav Arena Skive byder nemlig i dag velkommen til et brag af en fredag, hvor der er noget for alle.

Dørene åbner kl. 15.00, hvor der er happy hour fra kl. 16 og 9 fremragende løb i vente.

Helt særligt bliver Made-In-Denmark-løbet, hvor den dygtige duo i form af Kungfufighting og Jan Dahlgaard står som favoritter. De er endnu ubesejret af danske ekvipager, så der er uden tvivl stor spænding blandt både spillere og fans, når de i løb nr. 5 folder sig ud.

Men det er ikke de eneste lækkerier, der venter, for grillen tændes også kl. 16.00-17.30, og således slår Skive altså i dag tonen an til nogle fantastiske sommermåneder.

Som et ekstra drys af herlighed på dagens program, så kommer travsportens fremtidige stjerner ud på den store bane i 7. løb, hvor dagens ponyløb skal afholdes.  

Skal du forbi Skive i dag, venter der uden tvivl en hyggelig travaften, hvor både det sportslige og sociale samvær er sikret.

Du kan finde baneprogram, billet og meget mere lige her.